TestHub
TestHub

Physics - Current Electricity Question with Solution | TestHub

PhysicsCurrent ElectricityCircuit AnalysisMedium2 minPYQ_2019
PhysicsMediumsingle choice

For the circuit shown, withR1=1.0 Ω,R2=2.0 Ω,E1=2 VandE2=E3=4 V,the potential difference between the pointsaandbis approximately (in V):

Question diagram: For the circuit shown, with R 1 = 1.0 Ω , R 2 = 2.0 Ω , E 1

Options:

Answer:
A
Solution:

If the electric potential at point a is Va and the electric potential at point b is Vb then
Vb-Va=22+42+4212+12+12
Vb-Va=1+2+232=103

Vb-Va=3.3 V

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Current ElectricitySubtopic:Circuit Analysis
2mℹ️ Source: PYQ_2019

Doubts & Discussion

Loading discussions...