TestHub
TestHub

Physics - Circular Motion Question with Solution | TestHub

PhysicsCircular MotionDynamicsEasy2 minPYQ_2024
PhysicsEasysingle choice

A stone of mass900 gis tied to a string and moved in a vertical circle of radius1 mmaking10 rpm. The tension in the string, when the stone is at the lowest point is (ifπ2=9.8andg=9.8 m s-2)

Question diagram: A stone of mass 900 g is tied to a string and moved in a ver

Options:

Answer:
B
Solution:

Given that 

Given the mass m=900 g=9001000 kg=910 kg,

The radius of the circular path r=1 m

And, the angular velocity

ω=2πN60=2π(10)60=π3 rad s-1

With reference to the above diagram, the formula to calculate the tension at the lowermost point can be written as

T-mg=mrω2T=mg+mrω2   ...1

From equation (1), it follows that

T=910×9.8+910×1π32=8.82+910×π29=8.82+0.98=9.8 N

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Circular MotionSubtopic:Dynamics
2mℹ️ Source: PYQ_2024

Doubts & Discussion

Loading discussions...