TestHub
TestHub

Physics - Capacitor Question with Solution | TestHub

PhysicsCapacitorR-C CircuitHard2 minPYQ_2024
PhysicsHardnumerical

A16 Ωwire is bend to form a square loop. A9 Vbattery with internal resistance1 Ωis connected across one of its sides. If a4 μFcapacitor is connected across one of its diagonals, the energy stored by the capacitor will bex2 μJ, wherex=______.

Question diagram: A 16 Ω wire is bend to form a square loop. A 9 V battery wit
Answer:
81.00
Solution:

Under the balanced state, there is no flow of charge through the capacitor. So, the path connecting the capacitor behaves as an open path.

The equivalent resistance of the entire circuit, under equilibrium condition, can be calculated as follows:

Req=1+114+4+4+14 Ω=1+3 Ω=4 Ω

Hence, the current through the entire circuit is given by

I=VReq=94 A

So, the current I1 can be written as

I1=94×416 A=916 A

The potential difference between the points A and B is,

VA-VB=I1×8=916×8=92 V

Hence, the energy stored in the capacitor is given by

U=12CVA-VB2=12×4×814 μJ=812 μJ

x=81

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:CapacitorSubtopic:R-C Circuit
2mℹ️ Source: PYQ_2024

Doubts & Discussion

Loading discussions...