TestHub
TestHub

Physics - Capacitor Question with Solution | TestHub

PhysicsCapacitorBasic capacitor analysis with dielectricEasy2 minPYQ_2019
PhysicsEasysingle choice

Voltage rating of a parallel plate capacitor is500 V.Its dielectric can withstand a maximum electric field of106V/m.The plate area is10-4 m2. What is the dielectric constant if the capacitance is15 pF?
givenϵ0=8.86×10-12C2/Nm2

Options:

Answer:
B
Solution:

Electric field inside capacitor=Vd
=VdAkε0Akε0=VCAkε0kAε0d=C
106=500×15×10-1210-4×k×8.85×10-12
k=15×5008.85×10-4×106=758.85
k=8.478.5

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:CapacitorSubtopic:Basic capacitor analysis with dielectric
2mℹ️ Source: PYQ_2019

Doubts & Discussion

Loading discussions...