TestHub
TestHub

Chemistry - Thermodynamics - II Question with Solution | TestHub

ChemistryThermodynamics - IIGibb's Free EnergyMedium2 minPYQ_2018
ChemistryMediummatching list

At 320 K, a gasA2is 20 % dissociated toA(g). The standard Gibbs free energy change at320 K and 1 atm in J mol1is approximately:(R = 8.314 JK1 mol1 ;ln2 = 0.693 ;ln3 = 1.098)

Options:

Answer:
D
Solution:

Let assume initial moles is 1
               A2                                  2A
t=0       1
t=t1-0.2                   0.2×2

Partial pressure of A2=0.81.2×1 
Partial pressure of A=0.41.2×1 
kp=0.41.22×10.81.2×1 =16
G°= -RTlnk=-8.314×320 ln16
=8.314×320 0.693+1.098
4763 J/mole

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Thermodynamics - IISubtopic:Gibb's Free Energy
2mℹ️ Source: PYQ_2018

Doubts & Discussion

Loading discussions...