TestHub
TestHub

Chemistry - Thermodynamics - I Question with Solution | TestHub

ChemistryThermodynamics - IMiscellaneous/MixedMedium2 minQB
ChemistryMediummatching list

Select the correct Match

LIST-I (Process)

LIST -II (kJ)

(I)

Isothermal reversible

( 1mole ideal gas, T = 300K, 2dm3 to 20dm3 )

Calculate |w|

(A) 8.32

(II)

Isothermal irreversible

[3 KPa, 1m3 to 3m3]

calculate |w|

(B) 6

(III)

1 mole gas undergoes constant pressure process in

which change in temperature is 400K, Cp = 5R/2, will

be

(C) 4

(IV)

1 mole ideal gas having Cv=3R/2 and = 320K,

calculate

(D) 5.74

 

 

 

Options:

Answer:
B
Solution:

(I)

 

(II)

 

(III)

 

(IV)

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Thermodynamics - ISubtopic:Miscellaneous/Mixed
2mℹ️ Source: QB

Doubts & Discussion

Loading discussions...