TestHub
TestHub

Chemistry - Thermodynamics - I Question with Solution | TestHub

ChemistryThermodynamics - IFirst law of ThermodynamicsHard2 minPYQ_2019
ChemistryHardmatching list

For silver,Cp(JK-1mol-1)=23+0.01T.If the temperatureTof3moles of silver is raised from300 K to 1000 K at 1 atmpressure, the value ofΔHwill be close to:

Options:

Answer:
B
Solution:

ΔH=T1T2Cp,mdT=3×300100023+0.01 TdT
=3231000-300+0.01210002-3002
=61950J62kJ.

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Thermodynamics - ISubtopic:First law of Thermodynamics
2mℹ️ Source: PYQ_2019

Doubts & Discussion

Loading discussions...