TestHub
TestHub

Chemistry - Thermochemistry Question with Solution | TestHub

ChemistryThermochemistryEnthalpy of ReactionHard2 minPYQ_2021
ChemistryHardmatching list

An average person needs about10000 kJenergy per day. The amount of glucose (molar mass=180.0 g mol-1) needed to meet this energy requirement is ______g.
(Use :ΔCH(glucose)=-2700 kJ mol-1)

Answer:
667
Solution:

1 mole glucose give 2700 kJ energy so mole of glucose needed for 104 kJ energy
=100002700=3.7037 moles
wt. of glucose =3.7037×180

=666.666
667gm

 

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:ThermochemistrySubtopic:Enthalpy of Reaction
2mℹ️ Source: PYQ_2021

Doubts & Discussion

Loading discussions...