TestHub
TestHub

Chemistry - Thermochemistry Question with Solution | TestHub

ChemistryThermochemistryEnthalpy of ReactionHard2 minPYQ_2014
ChemistryHardmatching list

The standard enthalpy of formation of NH3is- 46.0 kJ/mol. If bond enthalpy ofH2is-436 kJ/moland that ofN2is-712 kJ/mol, the average bond enthalpy ofN-Hbond inNH3is :

Options:

Answer:
D
Solution:

For The Reaction

1 2 N 2 g + 3 2 H 2 g NH 3 g ; Δ H f = - 4 6 KJ mol - 1

Δ H f = - 4 6 = B.E - B.E
Reactants      Product

B.E = B.E + 4 6
Product        Reactants

= 1 2 7 1 2 + 3 2 4 3 6 + 4 6

= 356 + 654 + 46 = 1056

Averge B.E for N-H Bond = 1 0 5 6 3 = 3 5 2 KJ mol - 1

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:ThermochemistrySubtopic:Enthalpy of Reaction
2mℹ️ Source: PYQ_2014

Doubts & Discussion

Loading discussions...