TestHub
TestHub

Chemistry - Stoichiometry Question with Solution | TestHub

ChemistryStoichiometryProblems Based on Mixtures, Percentage PurityMedium2 minQB
ChemistryMediumnumerical

A 3.0 g sample is dissolved in dil. where it undergoes disproportionation quantitatively. The solution is filtered off and 8.3 g pure KI crystals are added to clear filtrate in order to precipitate CuI with evolution of . The solution is again filtered and boiled till all the is expelled. Now excess of an oxidizing agent is added to filtrate which librates again. The liberated this time requires 10 mL of solution. Calculate by mass of in sample.

(Given: Aw of Cu = 63.5, O = 16, K = 39, I = 127)

Answer:
95.33
Solution:

The solution after dissolution of in dil. contains ions react with KI to give which is converted to CuI and .

Millimole of KI taken

Now, left unused reacts with oxidizing agent to liberate again.

∴ Millimole of KI left Millimole of used (mole ratio of to is

Therefore, millimole of used for

∴ Millimole of

or

∴ % of

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:StoichiometrySubtopic:Problems Based on Mixtures, Percentage Purity
2mℹ️ Source: QB

Doubts & Discussion

Loading discussions...