Chemistry - Stoichiometry Question with Solution | TestHub
ChemistryStoichiometryBasic Methods of Calculations (POAC, LR)Medium2 minQB
ChemistryMediummultiple choice
For reaction
261 gm mixed with 448 litre of HCl gas at 273°C & 1 atm pressure to produce product.
[NA = 6 × 1023 ; Atomic mass of Mn = 55, Cl = 35.5]
Select correct statement(s).
Options:(select one or more)
Answer:
B, C
Solution:
Moles
1. HCl is limiting reagent.
2. moles of chlorine produced = 2.5 (using HCl as L.R.) Molecules of chlorine = 2.5 × 6 × 1023 = 15 × 1023.
3. Moles of MnO2 left = 3 – 2.5 = 0.5
Stream:JEESubject:ChemistryTopic:StoichiometrySubtopic:Basic Methods of Calculations (POAC, LR)
⏱ 2mℹ️ Source: QB
Doubts & Discussion
Loading discussions...