Chemistry - Stoichiometry Question with Solution | TestHub
ChemistryStoichiometryProblems Based on Mixtures, Percentage PurityMedium2 minQB
ChemistryMediuminteger
Through 24.4 L of a mixture of hydrogen, oxygen and chlorine an electric discharge is passed. After cooling the reaction products, gas and liquid were found in the vessel. To neutralize the liquid, 1.6 g of sodium hydroxide was required. The gas reamining in the vessel reacted fully with heated cupric oxide, and the mass of latter decreased by 0.96 g . The volume % of in the mixture is .
[Given 1 mol = 24.4 L under the reaction temperature and pressure conditions, Atomic masses: Na = 23, O = 16, Cu = 63.5, Cl = 35.5]
Answer:
68
Solution:
consumed by
]
reacting together to form water
Stream:JEESubject:ChemistryTopic:StoichiometrySubtopic:Problems Based on Mixtures, Percentage Purity
⏱ 2mℹ️ Source: QB
Doubts & Discussion
Loading discussions...