TestHub
TestHub

Chemistry - Mole Concept Question with Solution | TestHub

ChemistryMole ConceptMiscellaneous/MixedEasy2 minPYQ_2023
ChemistryEasyassertion reason

The number of molecules and moles in2.8375litres ofO2atSTPare respectively

Options:

Answer:
D
Solution:

One mole of any ideal gas occupies 22.7L at standard temperature and pressure.

The number of moles =Given volumeVolume at STP

Moles =2.837522.7=0.125

The number of molecules =moles×NA

Molecules =0.125×6.022×1023

=7.527×1022

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Mole ConceptSubtopic:Miscellaneous/Mixed
2mℹ️ Source: PYQ_2023

Doubts & Discussion

Loading discussions...