TestHub
TestHub

Chemistry - Mole Concept Question with Solution | TestHub

ChemistryMole ConceptMiscellaneous/MixedHard2 minPYQ_2022
ChemistryHardassertion reason

Cs+O2gCO2g+400 kJ

Cs+12O2gCOg+100 kJ

When coal of purity 60% is allowed to burn in presence of insufficient oxygen, 60% of carbon is converted into ' CO' and the remaining is converted into 'CO2'.

The heat generated when 0.6 kg of coal is burnt is

Options:

Answer:
D
Solution:

CS+O2gCO2g+400 kJ

1 mole

Cs+12O2gCOg+100 kJ    ...2

0.6Kg×1000

=600gm

Mass of 60% pure coal

=600×60100 (Pure Carbon)

=360gmNumber of moles=36012=30 moles of pure carbon

Moles of 60% pure Carbon converted into CO2=30-30×60100

=12 mole and

Moles of 60% pure carbon converted in to CO=30×60100=18 mole

Energy generated during 2 equation =18×100

=1800 kJ

Energy generated during 1st reaction.

=12×400

=4800

Total =1800+4800=6600 kJ

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Mole ConceptSubtopic:Miscellaneous/Mixed
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...