TestHub
TestHub

Chemistry - Mole Concept Question with Solution | TestHub

ChemistryMole ConceptMiscellaneous/MixedMedium2 minPYQ_2022
ChemistryMediumassertion reason

Production of iron in blast furnace follows the following equation

Fe3O4s+4COg3Fel+4CO2g

when 4.640kg of Fe3O4 and 2.520kg of CO are allowed to react then the amount of iror (in g) produced is :

[Given: Molar Atomic mass gmol-1:Fe=56

Molar Atomic mass gmolm-1:O=16

Molar Atomic mass gmolm-1:C=12]

Options:

Answer:
C
Solution:

Moles of Fe3O4=4.640×103232=20

Moles of CO=2.52×10328=90

So limiting Reagent =Fe3O4

So moles of Fe formed =60

Weight of Fe=60×56=3360gms

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Mole ConceptSubtopic:Miscellaneous/Mixed
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...