TestHub
TestHub

Chemistry - Liquid Solution Question with Solution | TestHub

ChemistryLiquid SolutionRaoult's LawHard2 minPYQ_2019
ChemistryHardsingle choice

The vapour pressures of pure liquidsAandBare400and600 mm Hgrespectively at298 K. On mixing the two liquids, the sum of their volumes is equal to the volume of the final mixture. The mole fraction of liquidBis0.5in the mixture. The vapour pressure of the final solution, the mole fractions of componentsAandBin the vapour phase, respectively are

Options:

Answer:
D
Solution:

Raoult’s law for ideal solution,

PTotal=PA+ PB

PTotal=xA×PA+ xB×PB

PTotal=12×400+12×600=500 mm of Hg

Dalton’s law,

yA×PTotal=PA 

yA=xA×PA0PTotal=12×400500=0.4

yB=1-0.4=0.6 

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Liquid SolutionSubtopic:Raoult's Law
2mℹ️ Source: PYQ_2019

Doubts & Discussion

Loading discussions...