TestHub
TestHub

Chemistry - Liquid Solution Question with Solution | TestHub

ChemistryLiquid SolutionAbnormal Colligatiove PropertiesMedium2 minPYQ_2019
ChemistryMediumsingle choice

A solution is prepared by dissolving 0.6 g of urea (molar mass=60 g mol-1) and1.8 gof glucose (molar mass=180 g mol-1) in 100 mL of water at27oC.The osmotic pressure of the solution is:
(R=0.08206 L atmK-1 mol-1)

Options:

Answer:
C
Solution:

i factor of glucose and urea are 1 : 1 respectively.

Moles of glucose

Moles of urea =0.660=10-2

Total mole of solute =10-2+10-2=2×10-2

Concentration of solution =2×10-2100×10-3=0.2

Osmotic pressure (π)=CRT

=0.2×0.0821×300=4.926 atm

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Liquid SolutionSubtopic:Abnormal Colligatiove Properties
2mℹ️ Source: PYQ_2019

Doubts & Discussion

Loading discussions...