Chemistry - Ideal Gas Question with Solution | TestHub
The constant motion and high velocities of gas particles lead to some important practical consequences. One such consequence is that as minimum rapidly when they come in contact. The mixing of different gases by random molecular motion and with frequency collisions is called diffusion A similar process in which gas molecules escape through a tiny hole into a vaccume is called effusion.
4 g of effused through a pinhole in 10 sec at constant temperature and pressure. The amount of oxygen effused in the same time interval and at the same conditions of temperature and pressure would be :-
Answer:
Solution:
According to Graham's Law of Effusion, the rate of effusion of a gas is inversely proportional to the square root of its molar mass.
Rate
For two gases, H₂ and O₂, at the same temperature and pressure:
Given:
Mass of H₂ = 4 g
Time = 10 s
Molar mass of H₂ () = 2 g/mol
Molar mass of O₂ () = 32 g/mol
Rate of effusion is proportional to the amount (mass) effused in a given time.
Mass of O2 = 0.5 x 32 = 16g