TestHub
TestHub

Chemistry - Electrochemistry Question with Solution | TestHub

ChemistryElectrochemistryFaraday's Law of Electrolysis/Electrolytic CellsEasy2 minPYQ_2020
ChemistryEasynumerical

An acidic solution of dichromate is electrolyzed for 8 minutes using 2 A current. As per the following equation

Cr2O72+14H++6e-2Cr3++7H2O
The amount of Cr3+. obtained was 0.104g. The efficiency of the process (in%) is (Take : F=960000C, At. mass of chromium =52)

Answer:
60.00
Solution:

Charge q=it=2×8×60=960 C

96096000=0.01F

Cr2O72-+14H++6e-   2Cr3+ + 7H2O

0.01F   13×0.01 mole

Theoritical mass of Cr3+=13×60096000×52=0.173g

So, efficiency =WactualWTheoritial×100=0.1040.173×100=60%

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:ElectrochemistrySubtopic:Faraday's Law of Electrolysis/Electrolytic Cells
2mℹ️ Source: PYQ_2020

Doubts & Discussion

Loading discussions...