TestHub
TestHub

Chemistry - Electrochemistry Question with Solution | TestHub

ChemistryElectrochemistryGalvanic cells/Nernst Equation/Concentration CellsHard2 minPYQ_2015
ChemistryHardnumerical

All the energy released from the reactionXY, ΔrGo=-193 kJ mol-1is used for oxidizingM+asM+M3++2e- , Eo= -0.25 V
Under standard conditions, the number of moles ofM+oxidized when one mole of X is converted to Y is
[F=96500 C mol-1]

Answer:
4.00
Solution:

M+M3++2e-
Go=-nFEofor 1 mole ofM+
Go=-2×96500×-0.25J
=+48250J/mole
=48.25 KJ/mole
Energy released by conversion of 1 mole of
XY
G=-193 KJ
Hence mole ofM+convert
19348.25=4 

Stream:JEE_ADVSubject:ChemistryTopic:ElectrochemistrySubtopic:Galvanic cells/Nernst Equation/Concentration Cells
2mℹ️ Source: PYQ_2015

Doubts & Discussion

Loading discussions...