Chemistry - Complete s-block Question with Solution | TestHub
ChemistryComplete s-blocks-block IAHard2 minQB
ChemistryHardnumerical
The following reacations are occurring in solvay process used for the manufacture of sodium carbonate.
(D) is agas which is soluble in H2O.
(Given that Atomic Mass : Na=23, K=39, Ca=40, Mg=24, Fe=56, Cu=63.5, O=16, S=32, H=1, C=12, Cl=35.5, F=19, Zn=65, NA = 6.022 x 1023 )
The number of molecules of F that are obtained of reaction of 0.5 mole of (E) with 0.25 mole of CO2
is Q x 1021 , then value of Q is
Answer:
150.55
Solution:
Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Complete s-blockSubtopic:s-block IA
⏱ 2mℹ️ Source: QB
Doubts & Discussion
Loading discussions...