TestHub
TestHub

Chemistry - Chemical Kinetics Question with Solution | TestHub

ChemistryChemical KineticsFirst Order ReactionsMedium2 minPYQ_2023
ChemistryMediumnumerical

If compoundAreacts withBfollowing first order kinetics with rate constant2.011×10-3 s-1. The time taken by A (in seconds) to reduce from7 gto2 gwill be _____ . (Nearest Integer)log5=0.698,log7=0.845,log2=0.301

Answer:
623.00
Solution:

Given,
  A+BPt=0 7gt=t 2g

at constant volume

From formula of first order kinetics:
t=2.303 KlogA0At

=2·3032·011×10-3log72

=2·303×0.5442·011×10-3

=622.989

623

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Chemical KineticsSubtopic:First Order Reactions
2mℹ️ Source: PYQ_2023

Doubts & Discussion

Loading discussions...