TestHub
TestHub

Chemistry - Chemical Kinetics Question with Solution | TestHub

ChemistryChemical KineticsZero Order ReactionsEasy2 minPYQ_2022
ChemistryEasynumerical

Assuming1μgof trace radioactive elementXwith a half life of30years is absorbed by a growing tree. The amount ofXremaining in the tree after100years is_____×10-1μg. [Given :ln10=2.303; log2=0.30]

Answer:
1.00
Solution:

λt=lnaa-x

we know that half life time t1/2 = ln2λ

So, λ = ln2t1/2

100=30ln2ln1w100=30log2log1w100=300.30log1wlog1w = 1

1w=10

W=0.1μg

=1×10-1μg

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Chemical KineticsSubtopic:Zero Order Reactions
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...