Physics - W.E.P. Question with Solution | TestHub
PhysicsW.E.P.MiscellaneousMedium2 minQB
PhysicsMediuminteger
A block of mass 2 kg is pushed against a light spring of force constant k=200 N/m fixed at the bottom of a smooth inclined plane making an angle of 37o with the horizontal. The spring is compressed by 0.5 m and the block is then released from rest.
The block moves up the incline, leaves the spring, and finally comes to rest momentarily at a certain height on the incline.
Find the maximum distance (in meters) the block moves up the incline from the point of maximum compression.
Take g=10 m/s2; g=10m/s2 and sin37∘=0.6
Answer:
10
Solution:
Use energy conservation between the point of maximum compression and the highest point.
Stream:JEESubject:PhysicsTopic:W.E.P.Subtopic:Miscellaneous
⏱ 2mℹ️ Source: QB
Doubts & Discussion
Loading discussions...