TestHub
TestHub

Physics - W.E.P. Question with Solution | TestHub

PhysicsW.E.P.PowerMedium2 minPYQ_2020
PhysicsMediumsingle choice

A60HPelectric motor lifts an elevator having a maximum total load capacity of2000 kg.If the frictional force on the elevator is4000 N,the speed of the elevator at full load is close to :1 HP=746 W, g=10 m s-2

Options:

Answer:
B
Solution:

4000×V+mg×V=P
60×7464000+20000=V
V=1.9 s-1

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:W.E.P.Subtopic:Power
2mℹ️ Source: PYQ_2020

Doubts & Discussion

Loading discussions...