TestHub
TestHub

Physics - Sound Wave Question with Solution | TestHub

PhysicsSound WaveDopler's effectHard2 minQB
PhysicsHardsingle choice

Two men are walking along a horizontal straight line in the same direction. The man in front walks at a speed1.0 m s-1and the man behind walks at a speed2.0 m s-1. A third man is standing at a height12 mabove the same horizontal line such that all three men are in a vertical plane. The two walking men are blowing identical whistles which emit a sound of frequency1430 Hz. The speed of sound in air is330 m s-1.At the instant, when the moving men are10 mapart, the stationary man is equidistant from them. The frequency of beats inHz, heard by the stationary man at this instant, is __________.

Options:

Answer:
A
Solution:


cosθ=513
fA=1430330330-2cosθ=143011-2cosθ330=14301+2cosθ330(By binomial expansion)
fB=1430330330+1cosθ=14301-cosθ330
f=fA-fB=14303cosθ330=13cosθ
=  13513=5.00Hz

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Sound WaveSubtopic:Dopler's effect
2mℹ️ Source: QB

Doubts & Discussion

Loading discussions...