TestHub
TestHub

Physics - Sound Wave Question with Solution | TestHub

PhysicsSound WaveStanding waveMedium2 minPYQ_2023
PhysicsMediumnumerical

An organ pipe40 cmlong is open at both ends. The speed of sound in air is360 m s-1. The frequency of the second harmonic is _________ Hz.

Answer:
900.00
Solution:

The formula for the frequency in an open organ pipe is 

f=nv2L

Since, it is a second harmonic, n=2

The frequency of the second harmonic becomes f=2v2L=vL

The data given is 

L=0.4 mv=360 m s-1

Substituting the values in the frequency formula

f=360 m s-10.4 m=900 Hz

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Sound WaveSubtopic:Standing wave
2mℹ️ Source: PYQ_2023

Doubts & Discussion

Loading discussions...