TestHub
TestHub

Physics - Sound Wave Question with Solution | TestHub

PhysicsSound WaveBeatsEasy2 minPYQ_2022
PhysicsEasysingle choice

The velocity of sound in a gas, in which two wavelengths4.08 mand4.16 mproduce40beats in12 s, will be

Options:

Answer:
D
Solution:

If the velocity of the sound in the medium is v then, f1=v4.08 and f2=v4.16

Now beat frequency, 

fb=Δf=f1-f2=4012=103 Hzv14.08-14.16=103 Hz707.2 m s-1

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Sound WaveSubtopic:Beats
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...