TestHub
TestHub

Physics - Sound Wave Question with Solution | TestHub

PhysicsSound WaveStanding waveEasy2 minPYQ_2019
PhysicsEasysingle choice

A closed organ pipe has a fundamental frequency of1.5kHz. The number of overtones that can be distinctly heard by a person with this organ pipe will be(Assume that the highest frequency a person can hear is20,000Hz).

Options:

Answer:
C
Solution:

For a closed organ pipe, the resonate frequency(harmonics) is an odd multiple of the fundamental frequency.

Therefore, 2n-1f020000 Hz, where n=1,2,3...

f0=1.5 kHz fundamental frequency

Then, n=7

The total number of overtones that can be heard is 6. (2nd harmonic to 7th harmonic. )

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Sound WaveSubtopic:Standing wave
2mℹ️ Source: PYQ_2019

Doubts & Discussion

Loading discussions...