TestHub
TestHub

Physics - Sound Wave Question with Solution | TestHub

PhysicsSound WaveStanding waveHard2 minPYQ_2018
PhysicsHardsingle choice

A tuning fork vibrates with frequency256 Hzand gives one beat per second with the third normal mode of vibration of an open pipe. What is the length of the pipe? (speed of sound in air is340 m s-1)

Options:

Answer:
B
Solution:

Organ pipe will have frequency either 255 or  257 Hz. Using 255 Hz,
255= 3v2l,l=3×3402×255 ml=200 cm. Using 257 Hz,257= 3v2l'l'=3×3402×257 m=198 cm.

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Sound WaveSubtopic:Standing wave
2mℹ️ Source: PYQ_2018

Doubts & Discussion

Loading discussions...