TestHub
TestHub

Physics - SHM Question with Solution | TestHub

PhysicsSHMEnergyMedium2 minPYQ_2021
PhysicsMediumnumerical

A pendulum bob has a speed of3 m s-1at its lowest position. The pendulum is50 cmlong. The speed of bob, when the length makes an angle of60°to the vertical will beg=10 m s-2______m s-1.

Question diagram: A pendulum bob has a speed of 3 m s - 1 at its lowest positi
Answer:
2.00
Solution:

Applying work energy theorem:

wg+wT=ΔK

-mgl1-cos60°=12mv2-12mu2

v2=u2-2gl1-cos60°

v2=9-2×10×0.512

v2=4

v=2 m s-1

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:SHMSubtopic:Energy
2mℹ️ Source: PYQ_2021

Doubts & Discussion

Loading discussions...