TestHub
TestHub

Physics - SHM Question with Solution | TestHub

PhysicsSHMKinematicsMedium2 minPYQ_2017
PhysicsMediumsingle choice

The ratio of maximum acceleration to maximum velocity in a simple harmonic motion is10 s-1.At,t=0the displacement is5 m.What is the maximum acceleration? The initial phase isπ4.

Options:

Answer:
D
Solution:

In a simple harmonic motion,

Maximum acceleration, fmax=ω2A

Maximum velocity, vmax=Aω

fmaxvmax=ω2AAω=ω

ω=10

Displacement in SHM is x=Asinωt+π4

At t=0

5=Asinπ4

A=52

Max acceleration = ω2A

=100×52

=500 m s-2 

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:SHMSubtopic:Kinematics
2mℹ️ Source: PYQ_2017

Doubts & Discussion

Loading discussions...