TestHub
TestHub

Physics - Semiconductors Question with Solution | TestHub

PhysicsSemiconductorsPN junctionEasy2 minPYQ_2021
PhysicsEasysingle choice

LED is constructed fromGa-As-Psemiconducting material. The energy gap of this LED is1.9 eV. Calculate the wavelength of light emitted and its colour.h=6.63×10-34 J-sandc=3×108 m s-1

Options:

Answer:
A
Solution:

λ=hcE=6.6×10-34×3×1081.9×1.6×10-19=6.54×10-7

=654 nm

Red color

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:SemiconductorsSubtopic:PN junction
2mℹ️ Source: PYQ_2021

Doubts & Discussion

Loading discussions...