TestHub
TestHub

Physics - Rotation Question with Solution | TestHub

PhysicsRotationTranslational + RotationalMedium2 minPYQ_2021
PhysicsMediumsingle choice

A sphere of mass 2 kg and radius 0.5 m is rolling with an initial speed of 1 m s-1 goes up an inclined plane which makes an angle of 30° with the horizontal plane, without slipping. How low will the sphere take to return to the starting point A?

Question diagram: A sphere of mass 2 kg and radius 0 . 5 m is rolling with an

Options:

Answer:
C
Solution:

a=gsinθ1+ImR2=57×102=257

t=2v0a=2×1×725=0.56.

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:RotationSubtopic:Translational + Rotational
2mℹ️ Source: PYQ_2021

Doubts & Discussion

Loading discussions...