TestHub
TestHub

Physics - NLM Question with Solution | TestHub

PhysicsNLMSimple Application of NLMEasy2 minPYQ_2023
PhysicsEasysingle choice

Force acts for20 son a body of mass20 kg, starting from rest, after which the force ceases and then body describes50 min the next10 s. The value of force will be :

Question diagram: Force acts for 20 s on a body of mass 20 kg , starting from

Options:

Answer:
B
Solution:

For the second case when body is moving with constant velocity, we can write

50 = V × 10

V=5 m s-1

Now this velocity if the final velocity for the first case, therefore

V = 0+a×20

5=a×20

a=14m s-2

Hence, required force will be

F=ma=20×14= 5 N

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:NLMSubtopic:Simple Application of NLM
2mℹ️ Source: PYQ_2023

Doubts & Discussion

Loading discussions...