TestHub
TestHub

Physics - NLM Question with Solution | TestHub

PhysicsNLMFBD & EquilibriumEasy2 minPYQ_2022
PhysicsEasysingle choice

A mass of 10 kg is suspended vertically by a rope of length 5 m from the roof. A force of 30 N is applied at the middle point of rope in horizontal direction. The angle made by upper half of the rope with vertical is α=tan-1x×10-1. The value of x is _____ .

(Given, g=10 m s-2)

Question diagram: A mass of 10 kg is suspended vertically by a rope of length
Answer:
3
Solution:

Tsinθ=100 and Tcosθ=30

Therefore, tanθ=103

Then, tanα=3 10α=tan-13×10-1

Hence, value of x=3.

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:NLMSubtopic:FBD & Equilibrium
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...