TestHub
TestHub

Physics - NLM Question with Solution | TestHub

PhysicsNLMFrictionMedium2 minPYQ_2021
PhysicsMediumnumerical

As shown in the figure, a block of mass 3 kg is kept on a horizontal rough surface of coefficient of friction 133. The critical force to be applied on the vertical surface as shown at an angle 60° with horizontal such that it does not move, will be 3x. The value of x will 

g=10 m s-2; sin60°=32; cos60°=12

Question diagram: As shown in the figure, a block of mass 3 kg is kept on a ho
Answer:
3.33
Solution:

Fcos60°=μN or F2=133 N         1

N=sin60°+3g  2

From equation 1 & 2

F2=133F32+3g

F=g=10 Newton =3x

So x=103=3.33

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:NLMSubtopic:Friction
2mℹ️ Source: PYQ_2021

Doubts & Discussion

Loading discussions...