TestHub
TestHub

Physics - Modern Physics Question with Solution | TestHub

PhysicsModern PhysicsNuclear physicsMedium2 minPYQ_2024
PhysicsMediumsingle choice

The explosive in a Hydrogen bomb is a mixture ofH21,H31andLi63in some condensed form. The chain reaction is given byLi63+n10He42+H31;H21+H31He42+n10

 

During the explosion the energy released is approximately [Given : M(Li)=6.01690 amu, MH21=2.01471 amu, MHe42=4.00388 amu and 1 amu=931.5 MeV]

Options:

Answer:
D
Solution:

Combining the reactions, it can be written that

Li63+n10He42+H31

H21+H31He42+n10

_____________________Li63+H212He42

Hence, the energy released in process can be calculated as follows

Q=Δmc2=M(Li)+MH21-2×MHe42×931.5 MeV=[6.01690+2.01471-2×4.00388]×931.5 MeV=22.22 MeV

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Modern PhysicsSubtopic:Nuclear physics
2mℹ️ Source: PYQ_2024

Doubts & Discussion

Loading discussions...