TestHub
TestHub

Physics - Modern Physics Question with Solution | TestHub

PhysicsModern PhysicsPhotoelectric effectEasy2 minPYQ_2023
PhysicsEasystatement

The difference between threshold wavelengths for two metal surfaces A and B having work function ϕA=9eV and ϕB=4.5eV in nm is:

{Given, hc=1242 eV nm}

Options:

Answer:
D
Solution:

The work function is given by 

hcλ=ϕ

λ=hcϕ

By the given data,

λA=12429 nmλB=12424.5 nm

The difference between the wavelengths,

λB-λA=12424.5-12429 nm=12429 nm

=138 nm

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Modern PhysicsSubtopic:Photoelectric effect
2mℹ️ Source: PYQ_2023

Doubts & Discussion

Loading discussions...