TestHub
TestHub

Physics - Modern Physics Question with Solution | TestHub

PhysicsModern PhysicsPhotoelectric effectMedium2 minPYQ_2020
PhysicsMediumstatement

A beam of electromagnetic radiation of intensity 6.4× 10 5 W/ cm 2 is comprised of wavelength,λ=310nm. It falls normally on a metal (work functionφ=2eV) of surface area of1cm2. If one in103photons ejects an election, total number of electrons ejected in1sis10x.hc=1240eVnm,1eV=1.6×10-19J,thenxis ___________

Answer:
11
Solution:

Energy of photon.E=1240310 nm=4eV>2eV(So photoelectric effect will take place)
=4×1.6×10-19=6.4×10-19joule
Number of photons falling per second
=6.4×10-5×16.4×10-19=1014
Number of photoelectron emitted per second
=1014103=1011

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Modern PhysicsSubtopic:Photoelectric effect
2mℹ️ Source: PYQ_2020

Doubts & Discussion

Loading discussions...