TestHub
TestHub

Physics - Modern Physics Question with Solution | TestHub

PhysicsModern PhysicsPhotoelectric effectMedium2 minPYQ_2019
PhysicsMediumstatement

Light is incident normally on a completely absorbing surface with an energy flux of 25 W cm-2. If the surface has an area of 25 cm2, the momentum transferred to the surface in 40min time duration will be:

Options:

Answer:
B
Solution:

The power of the incident light isP=25  Wcm-2×25cm2
=625W
Energy incident per second,E=hcλ=625 J
Momentum incident per second,p=Ec=hλ=625c
Total momentum transferred to the surface=625c×40×60
=5×10-3N s

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Modern PhysicsSubtopic:Photoelectric effect
2mℹ️ Source: PYQ_2019

Doubts & Discussion

Loading discussions...