TestHub
TestHub

Physics - Magnetism Question with Solution | TestHub

PhysicsMagnetismMagnetic properties of matterHard2 minPYQ_2023
PhysicsHardsingle choice

The current required to be passed through a solenoid of15 cmlength and60turns in order to demagnetise a bar magnet of magnetic intensity2.4×103 A m1is ________A.

Answer:
6
Solution:

The magnetic intensity is

H=Bμ0-M

For M=0, it can be written

H=Bμ0=ni

The data given is 

H=2.4×103 A m-1l=15×10-2 mN=60

Using the relation, n=Nl and H=ni, the value of the current is,

i=Hn=2.4×103×15×10-260=6 A

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:MagnetismSubtopic:Magnetic properties of matter
2mℹ️ Source: PYQ_2023

Doubts & Discussion

Loading discussions...