TestHub
TestHub

Physics - Magnetism Question with Solution | TestHub

PhysicsMagnetismBiot-savart's & Ampere's Circuital lawHard2 minPYQ_2023
PhysicsHardnumerical

An electron in a hydrogen atom revolves around its nucleus with a speed of6.76×106 m s1in an orbit of radius0.52 Å. The magnetic field produced at the nucleus of the hydrogen atom is _______T.

Answer:
40.00
Solution:

The magnetic field due to the electron is given by 

B=μ0qvsin90°4πr2

The given data is 

v=6.76×106 m s-1r=0.52×10-10 m

Thus, the magnetic field is 

B=10-7×1.6××10-19×6.76×1060.52×0.52×10-20=40 T

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:MagnetismSubtopic:Biot-savart's & Ampere's Circuital law
2mℹ️ Source: PYQ_2023

Doubts & Discussion

Loading discussions...