TestHub
TestHub

Physics - Magnetism Question with Solution | TestHub

PhysicsMagnetismBiot-savart's & Ampere's Circuital lawMedium2 minPYQ_2019
PhysicsMediumsingle choice

A thin ring of10 cmradius carries a uniformly distributed charge. The ring rotates at a constant angular speed of40π rads-1about its axis, perpendicular to its plane. Is the magnetic field its centre is3.8×10-9T, then the charge carried by the ring is close toμ0=4π×10-7N/A2.

Options:

Answer:
B
Solution:

i=qt=q2π/ω=qω2π
B=μ0i2R=μ0qω4πR
4π×10-7×q×40π4π×(0.1)=3.8×10-9
q×400π=3.8×10-2
q=3×10-5C

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:MagnetismSubtopic:Biot-savart's & Ampere's Circuital law
2mℹ️ Source: PYQ_2019

Doubts & Discussion

Loading discussions...