TestHub
TestHub

Physics - Kinematics Question with Solution | TestHub

PhysicsKinematics2-D & 3DEasy2 minPYQ_2023
PhysicsEasynumerical

A particle of mass 100 g is projected at time t=0 with a speed 20 m s1 at an angle 45° to the horizontal as given in the figure. The magnitude of the angular momentum of the particle about the starting point at time t=2 s is found to be K kg m2 s-1. The value of K is ______.

(Take g=10 m s-2)

 

Question diagram: A particle of mass 100 g is projected at time t = 0 with a s
Answer:
800.00
Solution:

As torque due to gravitational force will be variable, therefore we can use

 ΔL=0tτdt.

Now, torque of mg at time t =vxtmg and horizontal velocity of the projectile will remain constantvx=vcos45°=20×12=102.

L0=02mgvxtdt

=mgvxt22=(0.1)(10)(102)222

=202

=800 kg m2 s-1

Therefore, K=800.

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:KinematicsSubtopic:2-D & 3D
2mℹ️ Source: PYQ_2023

Doubts & Discussion

Loading discussions...