TestHub
TestHub

Physics - Kinematics Question with Solution | TestHub

PhysicsKinematics2-D & 3DEasy2 minPYQ_2023
PhysicsEasysingle choice

The range of the projectile projected at an angle of15with horizontal is50 m. If the projectile is projected with same velocity at an angle of45with horizontal, then its range will be

Options:

Answer:
A
Solution:

The data given is 

θ1=15°θ2=45°R1=50 m

The formula for range of a projectile is given by 

R=u2 sin2θg   ...(i)

Substituting the values in equation (i)

R1=u2sin2θ1g50=u2sin30°gu2g=100

Let the new range be R2. The magnitude of the range is 

R2=u2sin2θ2gR2=u2gsin90°R2=100 m

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:KinematicsSubtopic:2-D & 3D
2mℹ️ Source: PYQ_2023

Doubts & Discussion

Loading discussions...