TestHub
TestHub

Physics - Kinematics Question with Solution | TestHub

PhysicsKinematicsRelativeEasy2 minPYQ_2023
PhysicsEasynumerical

The speed of a swimmer is4 km h-1in still water. If the swimmer makes his strokes normal to the flow of river of width1 km, he reaches a point750 mdown the stream on the opposite bank. The speed of the river water is ______km h-1.

Question diagram: The speed of a swimmer is 4 km h - 1 in still water. If the
Answer:
3.00
Solution:

Let vr be velocity of river and vm be velocity of man.

Time taken by man to cross the river of width =1000 m is t=14 h.

Now, drift x=vr×t

0.750=vr×14vr=3 km h-1

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:KinematicsSubtopic:Relative
2mℹ️ Source: PYQ_2023

Doubts & Discussion

Loading discussions...