TestHub
TestHub

Physics - Kinematics Question with Solution | TestHub

PhysicsKinematics2-D & 3DMedium2 minPYQ_2021
PhysicsMediumsingle choice

A player kicks a football with an initial speed of25 m s-1at an angle of45°from the ground. What are the maximum height and the time taken by the football to reach at the highest point during motion? (Takeg=10 m s-2)

Options:

Answer:
A
Solution:

θ=45°

H=u2sin2θ2g=(25)2×122×10=1258 m

and time t=T2

=usinθg=251210=25102=522s

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:KinematicsSubtopic:2-D & 3D
2mℹ️ Source: PYQ_2021

Doubts & Discussion

Loading discussions...