TestHub
TestHub

Physics - Kinematics Question with Solution | TestHub

PhysicsKinematics1-DEasy2 minPYQ_2020
PhysicsEasysingle choice

The velocity (v) and time (t) graph of a body in a straight line motion is shown in the figure. The point S is at 4.333 seconds. The total distance covered by the body in 6 s is :

Question diagram: The velocity ( v ) and time ( t ) graph of a body in a strai

Options:

Answer:
A
Solution:

Total distance covered by the body is equal to the modulus of area under graph velocity-time graph

d=12×4×2+4×1+12×4×43+12×2×53

d=4+4+83+53

d=373m

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:KinematicsSubtopic:1-D
2mℹ️ Source: PYQ_2020

Doubts & Discussion

Loading discussions...