TestHub
TestHub

Physics - Heat & Thermo Question with Solution | TestHub

PhysicsHeat & ThermoKTGEasy2 minPYQ_2022
PhysicsEasysingle choice

A flask contains argon and oxygen in the ratio of3:2in mass and the mixture is kept at27°C. The ratio of their average kinetic energy per molecule respectively

Options:

Answer:
A
Solution:

Given here, mArmO=32.

As argon is monoatomic gas, so it has three degree of freedom f and oxygen is a diatomic gas, so its degree of freedom is five.

We know that average kinetic energy per molecule is given by KE=f2kT, where, k is Boltzmann's constant and T is temperature.

Here, T=27°C is fixed for both gas.

So, KEArKEO=32kT52kT=35

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Heat & ThermoSubtopic:KTG
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...